Tekniske data

Eftersom der på Baurocs fabrik fremstilles porebetonprodukter med forskellig massefylde, vil også de tekniske data for produkterne variere i forhold til hinanden. De hertil svarende oplysninger for forskellige produkter – ECOTERM+, CLASSIC, ELEMENT, OVERLIGGERE– er angivet i tabellen.

Tabel 1. Tekniske data for bauroc-porebeton

VærdiECOTERM+UNIVERSALCLASSICELEMENTPLADEACOUSTICHARD
Tørdensitet (kg/m³)300 ± 25375 ± 25425 ± 30475 ± 25535 ± 30575 ± 30535 ± 30
Normeret trykstyrke (middel) (N/mm²)1,82,53,03,04,54,05,0
Svind (mm/m)≤ 0,3≤ 0,3≤ 0,3≤ 0,3≤ 0,3≤ 0,3≤ 0,3
Vedhæftningsevne (N/mm²)0,300,300,300,300,300,300,30
Varmeledningsevne λ10,dry (W/mK)0,0720,090,100,110,130,1550,13
Varmeledningsevne, λD (W/mK)0,080,100,110,1250,1450,1400,145
BrandoptrædenKlasse A1Klasse A1Klasse A1Klasse A1Klasse A1Klasse A1Klasse A1
Dampdiffusionskoefficient5/105/105/105/105/105/105/10
Modstandsevne mod frost
(Frost-tø skift cyklar)
25353535505o5o

Blokke og skillevægsplader

De på baurocs fabrik i Andja fremstillede porebetonblokke opfylder kravene i den harmoniserede norm EN 771-4:2003/A1:2005 “Forskrifter for byggesten til murværk – Del 4: Porebetonbyggesten” og er CE-mærket. Det drejer sig om byggesten til murværk i kategori I.

Tabel 2. Modulmål, gennemsnitlige tørdensiteter og vægt af AEROCs blokke og skillevægsplader

ProduktLängd (mm)Bredd (mm)Höjd (mm)Densitet (kg/m³)Svikt* (kg/st)
ECOTERM+ 50060050020030019,8
ECOTERM+ 37560037520030014,9
ECOTERM+ 30060030020030011,9
UNIVERSAL 200/300600200/300300/20037514,9
CLASSIC 30060030020042516,8
CLASSIC 25060025020042514,0
CLASSIC 20060020020042511,2
CLASSIC 1506001502004258,4
CLASSIC 1006001002004255,6
HARD 30060030020053521,2
HARD 25060025020053517,7
HARD 20060020020053514,1
ACOUSTIC 25060025020057519,0
ACOUSTIC 15060015020057511,4
ELEMENT 15060015040047518,8
ELEMENT 10060010040047512,5
ELEMENT 75600754004759,4
ELEMENT 50600504004756,3
PLADE 15060015040053521,2
PLADE 12560012540053517,7
PLADE 10060010040053514,1
PLADE 756007540053510,6
PLADE 50600504005358,68

* Vægt – 1,1 gange tørdensiteten, som anvendes ved beregninger som normværdi for egenvægten.

Målenes tolerancer

Tolerancerne for alle baurocs blokkes og skillevægspladers mål opfylder kravene til kategori TLMB (norm EN 771-4:2003/A1:2005). Den nævnte kategori stiller de strengeste krav til nøjagtigheden af målene for byggesten til murværk og fastlægger også kriterierne for fladers jævnhed og parallelitet.
De faktiske mål og tolerancer for blokkene findes i tabel 3. Den maksimale jævnhedsafvigelse for alle blokkes og skillevægspladers indbygningsflader udgør ≤ 1,0 mm, og indbygningsfladernes maksimale parallelitetsafvigelse udgør ≤ 1,0 mm.

Tabel 3. Faktiske mål og tolerancer for bauroc blokke og skillevægsplader

ProdukterLængde (mm)Bredde (mm)Højde (mm)
ECOTERM+ 500 599±1,5 499±1,5198±1,0
ECOTERM+ 375374±1,5
ECOTERM+ 300 299±1,5
UNIVERSAL 200/300198±1,0 / 299±1,5299±1,5 / 198±1,0
CLASSIC 300 299±1,5198±1,0
CLASSIC 250249±1,5
CLASSIC 200 199±1,5
CLASSIC 150 149±1,5
CLASSIC 100 99±1,5
HARD 300299±1,5
HARD 250249±1,5
ACOUSTIC 250249±1,5
ACOUSTIC 150249±1,5
ELEMENT /PLADE150 149±1,5398±1,0
ELEMENT/PLADE 100 99±1,5
ELEMENT/PLADE 7574±1,5
ELEMENT/PLADE 5054±1,5

U-BLOKKE

U-BLOKKE saves ud af bauroc-blokke med passende bredde efter autoklavebehandlingen. Deres tekniske data er dermed de samme som for de tilsvarende blokke af typerne ECOTERM+ og CLASSIC. Også de ydre mål og tolerancer for U-BLOKKENE er de samme som for almindelige blokke, kun U-BLOKKENES længde afviger: 500 mm. U-BLOKKENES tværsnit og mål er angivet på figuren.

bauroc-OVERLIGGERE

De på baurocs fabrik i Andja fremstillede overliggere af porebeton opfylder kravene i den harmoniserede norm EN 12602:2016 „Præfabrikerede armerede elementer af autoklaveret porebeton“ og er CE-mærket.

bauroc-OVERLIGGERNE kan anvendes som bærende element ved broslagning over åbninger (med undtagelse af de i tabel 4 angivne overliggere). Overliggerne fremstilles med bestemte typemål. Nøjagtige benævnelser og de vigtigste angivelser for overliggerne fremgår af de efterfølgende tabeller. Overliggerens betegnelse indeholder overliggerens modulmål i rækkefølgen: Længde x Bredde x Højde (mm). Overliggernes bredde og breddetolerancerne (det faktiske totalmål ±1,5 mm) svarer til blokkenes mål. Højden for en overligger udgør 200 mm, 400 mm eller 600 mm og højdetolerancerne – det faktiske totalmål ±5,0 mm. Overliggerlængdens tolerancer – det faktiske totalmål ±15 mm.

Tabel 4. Ikke-bærende overliggere til skillevægsplader med en bredde på 100 eller 150 – overliggernes faktiske mål, bæreevner, bøjninger og vægte.

Overliggerens betegnelseLængde
(mm)
Bredde
(mm)
Højde
(mm)
 Maks. lysning (mm)Bæreevne
(kN/m)
Bøjning
(mm)
Vægt (kg)
1200x100x20011939919990013,00,518
1200x150x200119314919990010,00,526
1600x100x200159199199130010,03,124
2000x100x20019899919917005,03,830
2400x100x20023879919920003,05,236

Tabel 5. De faktiske mål, bæreevner, bøjninger og vægte for overliggere med en bredde på 150 mm.

Overliggerens betegnelseLængde
(mm)
Bredde
(mm)
Højde
(mm)
 Maks. lysning (mm)Bæreevne
(kN/m)
Bøjning
(mm)
Vægt (kg)
1600x150x2001591149199120018,01,6641
2000x150x2001989149199150017,02,2160
1600x150x4001591149199110025,00,3172
2000x150x4001989149199150020,00,7590
2400x150x4002387149399200020,01,26111
3000x150x4002984149399250015,01,72147

Tabel 6. De faktiske mål, bæreevner, bøjninger og vægte for overliggere med en bredde på 200 mm.

Overliggerens betegnelseLængde
(mm)
Bredde
(mm)
Højde
(mm)
 Maks. lysning (mm)Bæreevne
(kN/m)
Bøjning
(mm)
Vægt (kg)
1600x200x2001591199199120020,01,4652
2000x200x2001989199199160020,03,0572
2400x200x2002387199199190020,04,1998
3000x200x2002984199199250015,06,63125
1600x200x4001591199399120030,00,4093
2000x200x4001989199399160030,01,15115
2400x200x4002387199399190025,01,75143
3000x200x4002984199399250020,02,85184
3600x200x4003581199399310015,04,22223
4000x200x4003979199399350015,05,97262
5200x200x4005173199599460012,0 5,14476
6000x200x6005969199599540011,0 7,91548

Tabel 7. De faktiske mål, bæreevner, bøjninger og vægte for overliggere med en bredde på 250 mm.

Overliggerens betegnelseLængde
(mm)
Bredde
(mm)
Højde
(mm)
 Maks. lysning (mm)Bæreevne
(kN/m)
Bøjning
(mm)
Vægt (kg)
1600x250x2001591249199120020,01,3864
2000x250x2001989249199160020,02,9485
2400x250x2002387249199190020,04,09114
3000x250x2002984249199250015,07,00146
1600x250x4001591249399120030,00,35114
2000x250x4001989249399160030,00,92143
2400x250x4002387249399190030,01,97175
3000x250x4002984249399250025,03,40221
3600x250x4003581249399310020,05,45268
4000x250x4003979249399350020,05,78311
4400x250x4004377249399380020,0 8,22345
5200x250x6005173249599460018,0 6,48584
6000x250x6005969249599540013,0 8,96670

Tabel 8. De faktiske mål, bæreevner, bøjninger og vægte for overliggere med en bredde på 300 mm.

Overliggerens betegnelseLængde
(mm)
Bredde
(mm)
Højde
(mm)
 Maks. lysning (mm)Bæreevne
(kN/m)
Bøjning
(mm)
Vægt (kg)
1600x300x2001591299199120020,01,3275
2000x300x2001989299199160020,02,8698
2400x300x2002387299199190020,04,54128
3000x300x2002984299199250015,07,65167
1600x300x4001591299399120030,00,32134
2000x300x4001989299399160030,01,84169
2400x300x4002387299399190030,02,12206
3000x300x4002984299399250030,03,91260
3600x300x4003581299399310020,05,31315
4000x300x4003979299399350020,05,66364
4400x300x4004377299399380020,0 8,62404
5200x300x6005173299599460020,0 6,94688
6000x300x6005969299599540015,0 8,89800

Tabel 9. De faktiske mål, bæreevner, bøjninger og vægte for overliggere med en bredde på 375 mm.

Overliggerens betegnelseLængde
(mm)
Bredde
(mm)
Højde
(mm)
 Maks. lysning (mm)Bæreevne
(kN/m)
Bøjning
(mm)
Vægt (kg)
1600x375x2001591374199120020,01,2290
2000x375x2001989374199160020,02,74117
2400x375x2002387374199190020,04,39151
3000x375x2002984374199250015,07,52197
1600x375x4001591374399120030,00,28167
2000x375x4001989374399160030,00,74208
2400x375x4002387374399190030,01,95253
3000x375x4002984374399250030,03,70319
3600x375x4003581374399310020,06,39385
4000x375x4003979374399350025,06,82428
4400x375x4004377374399380025,010,38475
5200x375x60051733745994600 25,08,23837
6000x375x60059693745995400 25,013,97965

Tabel 10. De faktiske mål, bæreevner, bøjninger og vægte for overliggere med en bredde på 500 mm.

Overliggerens betegnelseLængde
(mm)
Bredde
(mm)
Højde
(mm)
 Maks. lysning (mm)Bæreevne
(kN/m)
Bøjning
(mm)
Vægt (kg)
1600x500x2001591499199120020,01,52120
2000x500x2001989499199160020,03,41154
2400x500x2002387499199190020,04,17196
3000x500x2002984499199250015,06,96251
1600x500x2001591499199120030,00,21226
2000x500x4001989499399160030,0 0,55274
2400x500x4002387499399190030,0 1,23329
3000x500x4002984499399250030,0 3,42414
3600x500x4003581499399310025,0 6,09498
4000x500x4003979499399350025,0 7,12566
4400x500x4004377499 399 3800 25,0 9,98693
5200x500x6005173499 599 4600 25,0 7,78 1117
6000x500x60059694995995400 25,0 13,511253